Wielu urlopowiczów jadąc nad Zatokę Għadira, bardziej znaną jako Mellieħa Bay, przeważnie nawet nie wie, w jak ciekawym miejscu będzie wypoczywać. 

Skorba - ruiny świątyń megalitycznych w północnej części miejscowości Żebbiegħ. Jako pierwszą wzniesiono lepiej zachowaną Świątynię Zachodnią (ok. 3500 p.n.e-3200 p.n.e), a następnie (ok. 3200 p.n.e-2500 p.n.e) dobudowano Świątynię Wschodnią. W 1992 budowlę wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ta' Ħaġrat – stanowisko archeologiczne na obrzeżach miejscowości Mgarr. Zachowały się tu pozostałości megalitycznych świątyń, datowanych na IV i III tysiąclecie p.n.e. Kompleks został odkryty w 1925 roku przez Sir Themistoclesa Zammita. W 1992 roku obiekt wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Choć jest mniejsza od okolicznych świątyń, Ta' Ħaġrat jest najlepiej zachowaną budowlą megalityczną w północnej części wyspy.

Mnajdra - kompleks trzech prehistorycznych świątyń megalitycznych na południowym wybrzeżu Malty, na przeciw wysepki Fifla, kilkaset metrów od innego stanowiska archeologicznego Ħaġar Qim. W 1992 r. kompleks wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Budowle megalityczne zespołu Mnajdra wznoszono w okresie od III do połowy II tysiącecia p.n.e. czyli są 1000 lat starsze od egipskich piramid. Do budowy użyto dwóch rodzajów materiału znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie, mianowicie wapienia koralowego i globigerynowego.

Podczas przesilenia wiosennego - równonocy oraz jesienią promienie wschodzącego słońca wędrują po ścianach świątyni oświetlając wnętrze co sugeruje możliwość wykorzystywania Mnajdra jako obserwatorium astronomiczne. Dojazd z Valletty autobusem 74.   

Ħaġar Qim - stanowisko archeologiczne - zachowały się tu pozostałości megalitycznych świątyń, datowanych na IV i III tysiąclecie p.n.e. Kompleks odsłonięto w 1839r. W 1992 r. wpisano go na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Stanowisko archeologiczne znajduje się na południowym wybrzeżu wyspy Malty, na zboczu łagodnie opadającym do morza, na przeciw wysepki Fifla. Około 300m dalej, w kierunku morza, położona jest inna megalityczna świątynia Mnajdra.

Fort St. Elmo wznosi się na krańcu półwyspu Sciberras, na którym została wybudowana Valletta. Początkowo była to jedynie niewielka, odizolowana wieża, z której miano ostrzegać o nadciągającym ataku piratów. Po ataku Imperium Otomańskiego z 1551 roku, w trakcie którego sułtan wysłał przeciwko Malcie armię liczącą ok. 10 tys. żołnierzy, Zakon zadecydował o konieczności wybudowania fortyfikacji na półwyspie Sciberras. Wzniesiono twierdzę St. Elmo, która miała za zadanie kontrolować wejście do Wielkiego Portu.

Narodowe Muzeum Archeologiczne zlokalizowane jest przy głównej ulicy stolicy - Triq ir-Repubblika. Zajmuje budynek dawnej siedziby prowansalskich rycerzy zakonnych z 1571 roku - Auberge de Provence. Budowla w stylu barokowym została zaprojektowana przez Girolamo Cassara, twórcę najważniejszych budynków w Vallettcie. W muzeum zgromadzono znaleziska archeologiczne z terenów Malty. W salach na dolnym piętrze zaprezentowano eksponaty z czasów neolitu, z okresu pomiędzy Għar Dalam czyli od ok. 5200 roku p.n.e do Tarxien (2500 roku p.n.e.).

Auberge de Castille, Leon e Portugal jest przykładem jednej z siedzib rycerzy zakonnych. Zakon skupiał kwiat rycerstwa i szlachty europejskiej. Jego członkami mogli zostać jedynie potomkowie najdostojniejszych rodów, dysponujący znacznym majątkiem. Zakon zorganizowany był w osiem grup, nazywanych językami – langues. W stolicy, każda z grup narodowych utrzymywała własną siedzibę – auberge. Auberge de Castille, Leon e Portugal, jak sama nazwa wskazuje zamieszkiwali rycerze z Półwyspu Iberyjskiego, którzy stanowili w Zakonie jedną z trzech największych grup narodowych.

Xlendi to malutka miejscowość rybacka położona nad niewielką zatoką w południowo-wschodniej części Gozo. Zatoczka wciśnięta między majestatyczne klify prezentuje się niezwykle malowniczo. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, ale dzięki romantycznej atmosferze przyciąga tłumy turystów. Xlendi również jest bardzo doceniana przez miejscowych, którzy lubią odwiedzać tamtejsze restauracje w wolne popołudnia. 

Ggantija to budowle megalityczne datowane na lata około 3600-3200 p.n.e. Znajdują się w pobliżu miejscowości Xaghra na Gozo. Miejsce wraz z innymi budowlami megalitycznymi Malty zostało w 1980 roku wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ggantija to właściwie dwie świątynie, do każdej z nich prowadzi osobne wejście, a łączy je wspólny okrągły dziedziniec. 

Garden of Serenity chiński ogród znajduje się w Santa Lucija ( w pobliżu Tarxien) w pobliżu lotniska. Dojazd autobusem X3 lub z Valletty 83. Dobry dostęp jest pieszo ze Świątyni Tarxien. Ogród został zaprojektowany przez Suzhou Gardens Design Institute of China i otwarty w 1997r. To właśnie dzięki Malcie Chiny otwarły się na świat i zrealizowano tu kilka dużych projektów - jak np. port przeładunkowy.  Domki, żwirowe ścieżki, staw ze złotymi rybkami i żółwaimi - tworzą atmosferę prawdziwej chińskiej wioski. Spokój i cisza idealne miejsce na wycieszenie się i zapoznanie z kulturą państwa środka.   

 

Għar Dalam nazywana Jaskinią Ciemności zlokalizowana jest w południowo wschodniej części wyspy, na przedmieściach miasta Birzebbuga.

W jaskini odnaleziono kości zwierząt, żyjących przed epoką lodowcową. Znalazły się wśród nich okazy szczątków: hipopotamów, jeleni, lisów, wilków, niedźwiedzi, skarłowaciałych słoni, ale również pozostałości żab, ryjówek i nietoperzy. Jaskinia powstała na skutek działania wody w skałach wapiennych. Prowadzi około 144 metry w głąb ziemi.

Pałac Wielkego Mistrza zajmuje centralne miejsce w Vallettcie i jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych budynków stolicy. Od wybudowania aż do czasów napoleońskich Pałac służył jako siedziba mistrzów Zakonu Kawalerów Maltańskich. W czasach rządów brytyjskich rezydował w nim gubernator, a obecnie stanowi siedzibę prezydenta Malty.

Pod miastem Rabat znajdują się liczne katakumby, które przeważnie pochodzą z czasów Rzymian. Wejście do katakumb św. Pawła znajduje się przy Triq Sant Agata pod kościołem św. Pawła. Zgodnie z tradycją chrześcijańska święty spędził tu trzy miesiące.  Nowoczesnymi schodami schodzi się w dół do pomieszczenia sakralnego z którego różne drogi prowadzą do galerii.

Marsaxlokk to niewielka miejscowość rybacka położona w południowo wschodniej części wybrzeża Malty. Nazwa miejscowości w tłumaczeniu ma znaczyć port południowego wiatru. Wyrazem xlokk określa się właśnie suchy i gorący wiatr, wiejący z terenów pustynnych północnej Afryki. Wiatr odpowiedzialny jest za nagłe zmiany nastroju, od apatii po nagły przypływ złości. Dojazd z Valetty zajmuje około 30 minut. Na miejsce można dotrzeć transportem publicznym, autobusem numer 85.

Klify Dingli znajdziemy na południowo-zachodnim wybrzeżu Malty. Miejsce można odwiedzić przy okazji zwiedzania Mdiny i Rabatu. Dojeżdża tam transport publiczny - autobus numer 201. Skalne urwiska prezentują się imponująco, osiągając miejscami wysokość ponad 270 metrów n.p.m. Są jednym z najwyższych punktów na Malcie.

Klify stanowiły naturalną fortecę, dlatego Kawalerowie maltańscy nie musieli budować w tamtej części wybrzeża dodatkowej twierdzy. Niedostępne urwiska broniły część wyspy przed atakami piratów.

Blue Lagoon jest małym, 150m morskim pasażem pomiędzy Comino i Cominotto. Podłoże pokryte jest delikatnym piaskiem, powerzchnię tych wysp tworzą fantastyczne formacje  skalne np. Śłoń.  Jest także mała rafa, dzięki czemu  krystaliczna woda mieni się w pięknych i różnych barwach. Punkt obowiazkowy - zdecydowanie jedno z najatrakcyjniejszych miejsc na wyspach maltańskich. 

Dla dzieci jest malutka piaszczysta plaża, pozostała część laguny jest bardzo spadzista a skały ostre . Dorośli wyposażeni w buty nie będą na pewno mieli problemów. Jako najbardziej ulubiony cel mieszkańców i turystów tych dwóch maltańskich wysp ,dla urlopowiczów szukających spokoju średnio polecane. Jak komuś zależy na spokoju to powinien przybyć najlepiej w tygodniu przed 12 w południe, a jeszcze lepiej przed 8 rano. Wtedy nie ma tutaj ani jednego człowieka i ma się całą lagunę dla siebie.

Blue Grotto znajduje się w południowo-zachodniej części wybrzeża Malty, które charakteryzuje się bardzo urozmaiconą linią brzegową. W języku maltańskim nazwa brzmi Il-Hnejja co oznacza łuk. Podobno nazwę Blue Grotto zawdzięcza brytyjskiemu żołnierzowi, któremu groty wydały się podobne do tych na Capri. To zespół kilku jaskiń i grot skalnych, wyrzeźbionych przez wzburzone morskie fale. Największa i najbardziej imponująca jest Blue Grotto, gdzie woda ma wyjątkowy kobaltowy kolor, a biały piasek na dnie tworzy regularne wzory.

Victoria to największa miejscowość na Gozo. Dawniej nazywana była Rabatem, ale na cześć królowej Wiktorii w 1897 roku została przemianowana na Victorię. Najstarszą częścią miasta jest Cytadela, która wznosi się na wzgórzu. Fortyfikacja pochodzi z 1599 roku. Miasto bardzo ucierpiało podczas trzęsienia ziemi, które nawiedziło wyspę w 1693 roku.

W centralnym miejscu Cytadeli wznosi się kościół Wniebowzięcia NMP.

Mosta to około 19 tysięczne miasto leżące w środkowej części wyspy. Sama miejscowość jest raczej mało interesująca. Plątania ulic otoczona zwartą zabudową, duży ruchu samochodowy nie nastrajają do wędrówek. Warto tam jednak zawitać ze względu na wyjątkowy kościół, a raczej jego kopułę. Parafia, podobnie jak w niedaleko położonej Birkirkarze została założona w 1610 roku.

Strona 1 z 2